Традиційно для українського суспільства, кожна наступна ітерація можновладців обіцяє запровадити нововведення, яких не було раніше. Під час та після цьогорічних президентських та парламентських виборів такі обіцянки лунали з усіх кінців політичного спектру, адже заохотити більше своїх виборців прийти проголосувати означало отримати більше відсотків в результаті. Основна боротьба за серця електорату точилася навколо молодшого покоління віком 18-35 років: молодих, технічно обізнаних, мобільних громадян нашої держави.

Приблизно в той час, як почала розгортатися президентська виборча кампанія, зазвучали обіцянки впровадження електронного голосування, в рамках так званої «Держави в смартфоні». Загалом, тема електронного голосування – не нова для України. Вже тривалий час ця ідея присутня в суспільному дискурсі, проте активно за неї взялися лише останнім часом. На фоні цієї ідеї в Україні впроваджується все більше ініціатив, покликаних диджиталізувати звичні сервіси та спростити їх, як то цифрові техпаспорти на номерні знаки, електронний документообіг в парламенті та інші. Проте повернемося до виборів.

Світова практика електронних виборів в цілому є позитивною і відрізняється розмаїттям різних систем та їх поєднань. Існують країни, де волевиявитися можна як через інтернет, так і на дільницях за допомогою спеціальних пристроїв для голосування. Також існують змішані системи, де процес голосування відбувається як класичним шляхом, так і з використанням останніх технічних надбань.
Українське законодавство визначає електронне голосування як голосування щодо будь-якого публічного питання, зокрема участь в опитуваннях, виборах, референдумах, що передбачає використання електронних засобів для ідентифікації та підрахунку голосів. Але для кращого розуміння питання електронних виборів пропоную звернути увагу на приклад Естонії, де успішно функціонує електронна система виборів.

Електронні вибори в Естонії

В Естонії електронне голосування використовується на державному рівні уже давно. Дана система базується на використанні цифрового підпису, який зберігається на ID-картці або Mobiil-/Digi-ID. Ці три види цифрової ідентифікації видаються державою (прямо або опосередковано). Таким чином, держава володіє інформацією про те, який засіб цифрової ідентифікації було видано і кому.

Сам процес електронного голосування відбувається через інтернет з використанням одного з видів цифрового ідентифікації, згаданого вище, а також спеціально розроблених програмних та апаратних комплексів. Свій голос користувач може змінити безліч разів або скасувати взагалі. Зроблено це з метою ускладнення впливу на виборця, в тому числі підкупу.

Після закінчення процесу голосування відбувається перевірка підписів всіх голосів, під час якої повторні голоси одного і того ж виборця відкидаються. Також перевіряються цифрові підписи голосів на коректність і, якщо з підписом щось не так, то такий голос також відкидається. З голосів, які успішно пройшли перевірку, забирається цифровий підпис і вони у вигляді комп’ютерного файлу записуються на DVD-диск, який вручну переноситься на сервер підрахунку. Цей сервер не має підключення до мережі Інтернет. Члени Республіканської виборчої комісії вводять свої частини приватного ключа і сервер підрахунку отримує цілісний приватний ключ, за допомогою якого розшифровує голоси з DVD-диска.
Розшифрувавши і підрахувавши голоси, результат записується на ще один DVD-диск і переноситься на сервер публікації результатів.

Так виглядає процес електронного голосування в Естонії в скороченій інтерпретації, проте головний висновок щодо цієї системи можна зробити вже зараз – вона заснована на довірі суспільства до інститутів влади. Водночас громадяни України тяжіють до недовіри до державних органів влади, тому завжди буде певна кількість виборців, що сумніватиметься в результатах та звинувачуватиме владу у фальсифікаціях.
Чому в Україні буде важко впровадити електронне голосування найближчим часом?

Існує декілька проблем, які стоять на шляху впровадження е-голосування в Україні. Одна з них – недостатнє покриття мережею Інтернет. Останні кілька років відбувається розгортання 3G та 4G мереж, проте до масового охоплення території нашої держави ще далеко. Відповідно, можливість проголосувати часто буде або відсутня, або буде займати занадто багато часу.

Другий виклик – для успішного використання електронного процесу голосування потрібно навчити людей користуватися такою системою, що в умовах великої кількості людей пенсійного віку навряд чи можливо.
Не останнє місце займає й питання кібербезпеки. Сам механізм електронного голосування має ряд критичних точок, коли дані, що передаються мають бути надійно захищені, а в умовах гібридної війни, що відбувається в Україні – ці критичні точки будуть неодмінно привертати увагу Кремля.

Чи є переваги у такого способу голосування?

Безумовно. По-перше, електронне голосування вирішить величезну проблему внутрішньо переміщених осіб – голосувати можна буде через інтернет, а не за місцем реєстрації. В Україні існує понад один мільйон триста тисяч ВПО, для яких кожні вибори – це боротьба з бюрократією. Електронне голосування значно спростить процес волевиявлення та дозволить залучити більше громадян до політичного життя країни.
По-друге, переведення голосування в електронну форму суттєво знизить навантаження на бюджет, оскільки потрібно буде друкувати менше бюлетенів, зменшиться кількість членів комісій, зарплатня яким виплачується за рахунок коштів платників податків, зменшиться вартість проведення виборів. Зменшення видатків бюджету – доволі вагомий аргумент на користь е-голосування.

По-третє, від запровадження такої системи виросте швидкість та чіткість під час підрахунку голосів, адже не потрібно буде вручну перераховувати бюлетені та везти їх в окружну вибору комісію.

Не в останню чергу електронне голосування зменшить можливість підкупу та вкидання голосів, оскільки підкупити людину, яка зможе потім змінити свій голос – неможливо, так само як і вкинути голоси у віртуальні скриньки для голосування.

Що в Україні?

Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації в інтерв’ю Ліга.net сказав, що існує проект “The Vote”, що був розроблений спеціально як інструмент електронної демократії, та спрогнозував, що українці зможуть голосувати онлайн вже на наступних президентських виборах, в 2024 році. Щоправда, жодного слова про те, як буде реалізована дана система, та за які кошти – озвучено не було.

В цілому, впровадження електронного голосування необхідно українському суспільству, адже це дозволить мобілізувати велику частку населення, яка не бере участі у виборах. Останні парламентські вибори відзначилися найнижчим рівнем участі населення за часи незалежності. Окремо варто відзначити, що наявність системи е-голосування дозволить залучити більшу кількість українців, що перебувають за кордоном – вони зможуть уникати довгих черг в консульствах і зможуть з легкістю проголосувати. Варто відзначити, що йдеться про, потенційно, мільйони голосів, адже останніми роками, за різними оцінками лише близько 1% українців, які проживають за кордоном, користуються своїм правом голосу.

Окреме питання виникає щодо імплементації такої системи в українських реаліях. Зрозуміло, що повністю замінити класичне голосування Україна поки не в змозі, проте починати варто вже сьогодні. В 2005 році, в Естонії методом е-голосування скористалося всього лише 2 відсотки жителів, а зараз – це число дорівнює 44%.

Починати впровадження такої системи є сенс в якості пілотного проекту, який пізніше можна буде масштабувати на всю країну, адже основний компонент ідентифікації користувачів – паспорт у вигляді ID-картки ще не має достатнього поширення серед українців.

Проте ще одне питання залишається без відповіді: чи є в Україні компанія, котра могла б розробити систему електронного голосування?  Наша компанія розробила операційну систему, яка використовується на біометричних паспортах та ID-картках, реалізувала автоматизовану систему «Електронний квиток» (яка включає в себе веб-сайт з продажу залізничних квитків – booking.uz.gov.ua, мобільні додатки та багато іншого), а також реалізовувала проект «Картка Киянина». На нашому сайті вже опублікована для обговорення концепція онлайн виборів та ми готові для впровадження цієї системи в надійний та безпечний спосіб. Враховуючи, що понад 20 мільйонів українців проживають за кордоном, електронне голосування – це хороший спосіб відновити зв’язок з Батьківщиною, одночасно дозволивши їм брати участь у демократичному процесі.

Отже, перспективи електронного голосування в Україні стають дедалі більшими – є політична воля і є рішення. Варто також пам’ятати, що переймати досвід Естонії 1 в 1 в контексті нашої держави не вийде, але варто дочекатися розвитку подій, щоб побачити, наскільки успішною зможе стати така система в рамках українського виборчого процесу.

Подписывайтесь на канал свежих новостей DATA.ua в telegram, а так же на официальные страницы в facebook и twitter, чтобы быть первым в курсе событий.