На початку осені в Україні вступив в дію механізм «будівельної амністії» для приватних та дачних будинків, які були споруджені без дозвільних документів. На  відміну від аналогічних ініціатив минулих років, цього разу процедура не має обмежень у часі. Тобто не потрібно збирати документи нашвидкуруч та боятися не вкластися у певний термін.

Нові правила поширюються на: індивідуальні житлові, садові будинки, господарські будівлі та споруди загальною площею до 300 кв. м, побудовані в період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року, а також на споруди сільськогосподарського призначення, побудовані до 12 березня 2011 року.

«Будівельна амністія» здатна полегшити життя мільйонам українців, оскільки такі самочинно забудовані об’єкти раніше легалізувати можна було лише протягом кількох місяців до кінця календарного року, а люди через брак знань законодавчої бази та часу не встигали подати документи вчасно.

Сьогодні власники таких самочинно забудованих об’єктів  позбавлені можливості у повній мірі використовувати своє майно. Будь-які нотаріальні дії щодо цієї нерухомості  виключені. Тобто будинок не може бути проданий, зданий в оренду або переданий у спадок. Крім того, власник будинку не може бути зареєстрований у ньому, що автоматично веде до неможливості отримати будь-які соціальні послуги та провести інженерні комунікації (опалення, газифікацію, каналізацію, вентиляцію, енерго- та  водопостачання, тощо).

Окрім суттєвих незручностей для власників будинків ситуація також шкодить розвитку малого бізнесу та негативно впливає на економічну ситуацію в місті. Самочинне будівництво не має юридичної сили, а отже власник не зобов'язаний платити податок на нерухомість. Враховуючи, що майже 30% побудованих з 2000-х років приватних особняків – це самобудови, то сума, якої не дораховується столичний бюджет досить суттєва. Серед «незаконних» будівництв чимало об’єктів й сільськогосподарського призначення, які сприяли б розвитку малого бізнесу в країні та вносили свій вклад у розвиток міста.

Головні умови будівельної амністії

Необхідно, щоб об’єкт будівництва відповідав цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам і пройшов технічне обстеження,а також місце розташування об'єкта має бути погоджено з місцевим органом містобудування та архітектури.

Для амністування нерухомості потрібні наступні документи: заява про прийняття об'єкта в експлуатацію, екземпляр заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, звіт про проведення технічного обстеження, а також завірені в установленому порядку копії документа, що дає право власності або користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщений об'єкт, та технічний паспорт з відміткою про можливість розміщення надійної і безпечної експлуатації об'єкта.

У разі, якщо всі документи будуть подані коректно, то їх розгляд займе до 10 робочих днів, після чого буде ухвалене рішення про прийняття об'єкта в експлуатацію.

При цьому, штрафні санкції за самовільне будівництво і експлуатацію таких об'єктів до власників або користувачів земельних ділянок застосовані не будуть.

Подписывайтесь на канал свежих новостей DATA.ua в telegram, а так же на официальные страницы в facebook и twitter, чтобы быть первым в курсе событий.