Топ-тема
Опросы Опрос

Какое наказание заслуживает виновница кровавого ДТП Зайцева ?

Просмотреть результаты

Загрузка ... Загрузка ...
Больше

Just don’t do it. Що не поділили компанія Nike та Олексій Навальний

Ирина Крицкая
1 апреля 2017
Главные новости,Новости общества
2017-04-01

Один з головний лозунгів російських протестів дуже не сподобався спортивній компанії Nike

Минулі вихідні запам’яталися користувачам Facebook численними повідомленнями про акції протесту, що охопили Москву, Санкт-Петербург та інші міста Росії. Приводом стало розслідування Фонду боротьби з корупцією (ФБК, — ред), присвячене прем’єр-міністру РФ Дмитру Медведєву.

Одним із символів протесного руху були яскраві «кросівки Дімона» (організатори пропонували їх закидати на дроти, стовпи дерева тощо), а головний «винуватець заворушень» –глава «ФБК» Олексій Навальний – за участь та організацію вже оштрафований судом на 20 тисяч рублів і заарештований строком на 15 діб. Крім цього, за інформацією ЗМІ, правоохоронними органами затримано близько 1000 осіб.

До чого це ми?

Напередодні акції у Москві «активісти команди Навального» розмістили в соцмережі фотографію людини [Навального, прим. автора], яка тримає в руках кросівки з логотипом «Nike» та підписом «Just do it».

Таким чином, організатори, мабуть, намагалися мотивувати користувачів приєднатися до акції. Як пише портал «Медіазона», представники компанії Nike, побачивши зображення, обурилися і зажадали від активістів негайного видалення з соцмереж поста з рекламним слоганом «Just do it», а також наклали заборону на його використання «при рекламуванні і проведенні будь-яких акцій без письмової згоди Найк Інноувейт С.В.».

І хоча зі сторінки жартівливе зображення одразу видалили, воно встигло сподобатись публіці і моментально розійшлося в мережі (наприклад, його все ще можна подивитися тут).

З огляду на таку несподівано «покірну» реакцію опозиціонерів на скаргу, навряд чи варто очікувати судового розгляду, але ми вирішили трошки пофантазувати на тему «а що б було, якби спортивний гігант подав до суду на Олексія Навального і його команду за використання торговельної марки?»

Повний текст претензії, підготовленої юристами «Пепеляєв Груп» нам, на жаль, знайти не вдалося. Довелося задовольнятися опублікованими у ЗМІ уривками та вірити в їх справжність.

Зокрема, в претензії зазначено, що компанія Nike зареєструвала знак для товарів і послуг «Just do it» «як в Росії, так і в інших державах», а «відповідно до статей 1229, 1484 ЦК РФ використання знака для товарів і послуг без згоди правовласника не допускається».

Все правильно, але потрібно враховувати, що позначення розглядається як знак для товарів і послуг тільки у взаємозв’язку із товарами і/або послугами, для розрізнення яких воно використовується.

Таким чином, обсяг правової охорони торговельної марки визначається наведеним у свідоцтві зображенням знака та переліком товарів і/або послуг, для яких вона реєструвалася. В інших групах товарів і/або послуг таке позначення може бути використано третіми особами.

Це логічно, враховуючи, що в протилежному випадку кордони правової невизначеності розмилися б сильніше, аніж стіна на сході нашої країни, а вживання низки слів і фраз, які перебувають під правовим захистом, значно ускладнилася б. Така собі «словесна приватизація».

Наприклад, якщо тлумачити норму закону інакше, а саме занадто широко, то вийшла б ситуація, при якій сигарети «Bond» (і маса інших позначень) взагалі втратили б право на існування після «народження» агента 007 в якості знака для товарів і послуг.

За даними Роспатенту, позначення «Just do it» (свідоцтво № 525473 від 24.10.14 року) зареєстровано для певної групи товарів, що відносяться до 09 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг (далі – МКТП). Отже, виключні права Nike поширюються на використання торговельної марки тільки по відношенню до вказаних у свідоцтві товарів (повний їх перелік доступний за посиланням вище).

Крім того, відповідно до частини 3 статті 1484 ЦК РФ: «Ніхто не має права використовувати без дозволу правовласника подібні з його знаком для товарів і послуг позначення щодо товарів, для індивідуалізації яких товарний знак зареєстрований, або однорідних товарів, якщо в результаті такого використання виникне ймовірність змішування».

Як ми пам’ятаємо, жартівлива картинка використовувалася в якості інтернет-мема. І тут виникає питання, до якого класу МКТП можна віднести діяльність «ФБК»/Навального?

Максимум, що вдалося придумати, це:

35 клас: «визначення громадської думки», «оцінка підприємницької діяльності», «рекламування», «розслідування у сфері підприємницької діяльності»;

41 клас: «організація і проведення з’їздів», «створення і організація видовищ»;

45 клас: «розслідування особистого минулого», «послуги з підготовки юридичних документів», «правові дослідження».

Погодьтеся, дуже складно навіть уявити собі ситуацію, в якій би діяльність активістів перетиналася з діяльністю компанії Nike та ще й у рамках 09 класу МКТП.

Іншими словами, використання знака «Just do it» вищевказаним способом не вводить (і не здатне ввести) громадськість в оману, оскільки в результаті такого використання не відбувається змішування діяльності Олексія Навального і його фонду з діяльністю компанії Nike. А використання знака не породжує у свідомості громадськості хибних асоціацій щодо справжнього виробника товару.

Що ж не подобається Nike?

У претензії зазначено, що Nike «не залучена у політичну діяльність і метою своєї діяльності бачить просування активного способу життя».

Крім цього юристи компанії підкреслили, що «26 березня 2017 року [день проведення мітингу, прим. автора] у центрі Москви буде проходити спортивний захід Nike. Таким чином, несанкціоноване використання символіки Найк Інноувейт С.В. може спричинити різні негативні наслідки для учасників усіх акцій, в тому числі неповідомлених про проведення їх в один день в одному місці».

Як повідомляє «Медіазона», інформацію про проведення будь-яких спортивних заходів Nike в районі Тверської вулиці/Пушкінської площі 26 березня їм виявити не вдалося. У зв’язку з цим портал звернувся до Nike з питанням, який саме «спортивний захід» бренду було заплановано «в один день в одному місці» з акцією 26 березня, і «чи дійсно в компанії вважають неприпустимим використання її логотипу для боротьби з корупцією».

Видання отримало вичерпну відповідь (подивитися можна тут), згідно з якою слоган «Just do it» захищається Nike в усьому світі – і крапка.

З цього можемо зробити висновок, що головною причиною подачі претензії є, швидше за все, не бажання захистити майнові права інтелектуальної власності фірми Nike, а спроба компанії уникнути скандалу будь-яким можливим способом. Адже навіть ефемерний зв’язок з активними опозиціонерами в умовах сучасної Росії та її похмурою орвеллівською дійсністю може негативно позначитися на діяльності фірми.

Так само, як і стійкі асоціації Nike з прем’єром, який потрапив в скандал уже світового масштабу саме завдяки зворушливій симпатії до товарів вищезгаданої фірми.

Очевидно, що Nike воліють взагалі не вплутуватися в цю історію і залишитися у стороні. Та як часто буває, претензія лише спричинила додатковий інфопривід для ЗМІ, а жартівливі картинки так і продовжують гуляти просторами мережі.

Молодший юрист юридичної компанії JURIMEX, Макарчук Анастасія

Let’s block ads! (Why?)